Vyhledávání na webu

Udržitelný rozvoj 2024

Lorem ipsum dolor sit amet consequat mauris.


Udržitelný rozvoj 2024


Tým nezávislých vědců pod hlavičkou Sítě řešení udržitelného rozvoje OSN vydal Zprávu o udržitelném rozvoji v Evropě 2023/2024. Zpráva hodnotí pokrok plnění cílů SDGs v 38 zemích.

Guillauame Lafortune, víceprezident SDSN a hlavní autor zprávy:

Cíle udržitelného rozvoje, které přijaly všechny členské státy OSN v roce 2015, se v Evropě a na celém světě nedaří plnit. Zůstávají tak budoucností, kterou si Evropa a svět přejí. V multipolárním a roztříštěném světě musí koalice evropských myšlenkových lídrů spolupracovat, aby mohly sehrát vedoucí úlohu na mezinárodní úrovni při přípravě globálního udržitelného rozvoje na další desetiletí. Je proto třeba, aby se toho ujali lídři, kteří vzejdou z nových eurovoleb.“


Pro všechny země je důležitým mezníkem rok 2030, do kterého jsou stanoveny cíle SDGs, a pokud plnění cílů půjde tímto tempem tak nemůže dojít k jejich naplnění. Mezi členskými státy jsou výrazné rozdíly.


Česká republika se v hodnocení SDG indexu umístila na 7. místě (o jednu příčku lepší pozice než v loňském roce). Je potřeba také zmínit, že Česká republika v plnění z Cílů udržitelného rozvoje nezaznamenala pokles.

Zdroj: Umisteni_CR.png (1014×865) (mzp.cz)


Umístění všech zemí v hodnocení indexu SDG je zobrazeno na následujícím obrázku:

Celý odkaz na znění zprávy:

Umisteni_CR.png (1014×865) (mzp.cz)

18.4. 2024 je také dnem, od kterého žijí obyvatelé České republiky na ekologický dluh. Jedná se o ukazatel, který určuje, jak velká za námi zůstává stopa na planetě. Světový den překročení připadá na 25. července. Toto datum se dá oddálit snížením dopadu na životní prostředí. Globální den překročení nastane o osm dní dříve než v loňském roce, což znamená, že současné tempo zapříčiní, že den, od kterého žijeme na ekologický dluh, přijde každý den o něco dříve a proto je potřeba se zaměřit na efektivní využivání omezených zdrojů a nespotřebovávat množství surovin. V loňském roce rostla spotřeba surovin

„Nemůžeme žít na dluh. Tedy ani na ekologický dluh. Už v dubnu jsme spotřebovali tolik přírodních zdrojů, co nám mělo vystačit na celý rok. S touto rychlostí spotřeby by nám nestačily ani tři planety Země. Proto se musíme snažit dluh zmenšovat. Můžeme tomu pomoci tím, že budeme například zateplovat své domy a snižovat tak jejich energetickou náročnost, můžeme vyměnit starý kotel za šetrnější způsob vytápění, využívat zelenou elektřinu třeba ze solárních panelů nebo více recyklovat a zaměřit se na opětovné využívání materiálů i vody. Zároveň bychom měli spojit síly v podpoře biodiverzity a ochraně vody i půdy, a hlavně v obnově naší přírody. Na tom také na ministerstvu intenzivně pracujeme. Věřím, že nejen díky tomuto se nám podaří den, od kterého žijeme na dluh, zase o něco oddálit,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Globální den překročení se počítá vydělením světové biokapacity, tedy množstvím zdrojů, které Země v daném roce vytvoří a spotřebou přírodních zdrojů v daném roce. Výsledek se pak vynásobí počtem dní daného roku.

Ozvěte se nám

Volat nám můžete na číslo +420 774 055 974, nebo nám napiště zprávu.